بهترین پاسپورت جهان

اشتراک گذاری مطلب:

قدرتمندترین پاسپورت جهان کدام است

بعد از پنج سال، بهترین پاسپورت جهان تغییر کرد! ژاپن، پنج سال متوالی رتبه یک پاسپورت قدرتمند را از دست داد و در رتبه بندی گذرنامه‌ها، سنگاپور به عنوان صاحب قدرتمندترین پاسپورت جهان اعلام شد. این پاسپورت به ساکنانش امکان سفر به ۱۹۲ کشور از مجموع ۲۲۷ مقصد بدون ویزا را می‌دهد.

در مقابل، پاسپورت ژاپن به رتبه سوم سقوط کرد و پاسپورت‌های آلمان، ایتالیا و اسپانیا در رتبه دو قرار گرفتند. این پاسپورت‌ها به دارندگانشان اجازه می‌دهند بدون ویزا به ۱۹۰ کشور سفر کنند.

تغییر در جایگاه پاسپورت‌ها نشان‌دهنده تحولات در حقوق ورود به کشورهاست و این امر برای مسافران و گردشگران جدیدی به دنیای سفر ارائه می‌دهد.

رتبه‌بندی گذرنامه‌ها با شاخص پاسپورت هنلی

“شاخص پاسپورت هنلی” (Henley Passport Index) با استفاده از داده‌های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA)، رتبه بندی 199 پاسپورت جهانی را انجام می‌دهد. این رتبه بندی به طور مداوم در طول سال با تغییرات سیاست ویزا به‌روزرسانی می‌شود و براساس تعداد مقاصدی است که دارندگان پاسپورت می‌توانند بدون ویزا به آن سفر کنند.

شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت، هنلی و پارتنرز، از داده‌های IATA برای این رتبه بندی استفاده می‌کند. این شاخص که 18 سال است به‌کار می‌رود، به‌عنوان یک ابزار معتبر جهت اندازه‌گیری قدرت پاسپورت‌ها محسوب می‌شود.

در این سیستم، هر کشور امتیازی بر اساس تعداد مقاصدی که دارندگان پاسپورت آن می‌توانند بدون ویزا سفر کنند، کسب می‌کند. در ضمن، دریافت ویزا بدو ورود، مجوز بازدیدکننده، یا مرجع الکترونیکی سفر (ETA) نیز باعث افزایش امتیازات و قدرت پاسپورت می‌شود.

این شاخص به شهروندان جهان اطلاعاتی ارزشمند درباره امکانات مسافرت بدون مشکل به کشورهای مختلف فراهم می‌کند.

آشنایی با بهترین پاسپورت دنیا

رده‌بندی بهترین پاسپورت دنیا بر اساس میزان قابلیت ورود بدون ویزا به دیگر کشورها، به عنوان یک نشانگر از قدرت گذرنامه‌ها صورت می‌گیرد. این رتبه‌بندی، میزان توانایی شهروندان یک کشور در سفر بدون نیاز به ویزا را نمایان می‌سازد و اطلاعات آن در وب‌سایت “هنلی پاسپورت” با استفاده از داده‌های انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (IATA) جمع‌آوری و ارائه می‌شود.

در لیست پاسپورت‌های قدرتمند جهان بر اساس امکان ورود به 193 کشور بدون نیاز به ویزا، پاسپورت ژاپنی و سنگاپوری به ترتیب در صدر جدول قرار دارند. پاسپورت ژاپن به مدت متوالی چند ساله رتبه نخست را از خود برجای گذاشته است، که نشان از اهمیت و اعتبار بالای شهروندی ژاپن و پاسپورت آن کشور دارد. ویزای ژاپن نیز به عنوان یکی از محبوب‌ترین و ارزشمندترین ویزاها شناخته می‌شود که به گذرنامه فرد ارزش افزوده می‌دهد.

بهترین پاسپورت جهان

این رتبه‌بندی باعث اطلاع‌رسانی به شهروندان در مورد امکانات سفر بدون مشکل به کشورهای مختلف می‌شود و از اهمیت و قدرت پاسپورت‌ها در حوزه مسافرت خبر می‌دهد. اطلاعات به‌روز و دقیق از منابع معتبر مانند IATA این اطلاعات را به شهروندان ارائه می‌دهد و مسیرهای سفر را برای آن‌ها آسان‌تر می‌سازد.

آشنایی با بهترین پاسپورت های جهان

در بخش قبلی شما را با رده اول و دوم لیست بهترین پاسپورت های جهان آشنا کردیم. در این بخش سایر کشورها را معرفی می‌کنیم.

 • جایگاه سوم: پاسپورت کشورهای آلمان، اسپانیا (امکان سفر به 191 کشور بدون ویزا)
 • جایگاه چهارم: پاسپورت کشورهای فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ( امکان سفر به 190کشور بدون ویزا)
 • جایگاه پنجم: پاسپورت کشورهای دانمارک، هلند و سوئد (امکان سفر به 189کشور)
 • جایگاه ششم: پاسپورت کشورهای فرانسه، ایرلند، پرتغال، انگلیس ( امکان سفر به 188 کشور بدون ویزا)
 • جایگاه هفتم: پاسپورت کشورهای چک، بلژیک، نیوزلند، نروژ و سوئیس ( امکان سفر به 187 کشور بدون ویزا)
 • جایگاه هشتم: پاسپورت کشورهای کانادا، یونان؛ مالت( امکان سفر به 186کشور بدون ویزا)
 • جایگاه نهم: پاسپورت کشورهای مجارستان، لهستان (امکان سفر به 185کشور بدون ویزا)
 • جایگاه دهم: پاسپورت کشورهای لتونی، اسلواکی (امکان سفر به 184 کشور بدون ویزا)

جایگاه ایران در بین بهترین پاسپورت های جهان به چه صورت است؟

در سال 2023، رتبه بندی پاسپورت‌های جهان نشان می‌دهد که پاسپورت ایران با دسترسی به 44 کشور، در رتبه 97 قرار دارد. این موقعیت ایران را در کنار سودان جنوبی قرار داده است. دارندگان پاسپورت ایرانی امکان سفر به 44 کشور را بدون نیاز به ویزا دارند، که این کشورها شامل جمهوری مالدیو، آذربایجان، قطر، لبنان، تانزانیا، ترکیه، ارمنستان، نپال، گرجستان، سوریه، عمان، سریلانکا، کامبوج، مالزی، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا، سومالی، توگو، اوگاندا، ماکائو و زیمبابوه هستند.

پاسپورت کشور کره شمالی در بین بهترین پاسپورت جهان، با اعتبار محدود، امکان سفر به 40 کشور جهان بدون نیاز به ویزا را فراهم می‌کند. همچنین، پاسپورت کشور نپال امکان ورود به 37 کشور، فلسطین به 38 کشور، سومالی به 35 کشور، یمن به 34 کشور، پاکستان به 32 کشور، سوریه به 30 کشور و پاسپورت عراق به 29 کشور را فراهم می‌آورد. در میان 111 کشوری که ارزیابی شده‌اند، پاسپورت افغانستان در رده 111 و پاسپورت ایران در رتبه 101 قرار دارند.

این رتبه بندی‌ها نشان از میزان قدرت پاسپورت‌ها در دسترسی به کشورهای مختلف بدون ویزا دارد. با توجه به این اطلاعات، مسافران ایرانی و دارندگان پاسپورت‌های مختلف می‌توانند برنامه‌ریزی سفر خود را با دقت و آگاهی بیشتر انجام دهند.

آزادی سفر همراه با نابرابری‌ها در یک مسیر هستند!

با گذشت سال‌ها، شاخص پاسپورت نشان می‌دهد که آزادی سفر به طور کلی در حال افزایش است. میانگین تعداد کشورهایی که مسافران قادر به سفر بدون ویزا هستند از ۵۸ کشور در سال ۲۰۰۶ به ۱۰۹ کشور در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته و تقریبا دو برابر شده است. تنها هشت کشور در سراسر جهان امروزه نسبت به یک دهه قبل امکان سفر بدون ویزا برایشان فراهم نیست.

از سال ۲۰۱۳، برای شهروندان امارات متحده عربی امکان سفر بدون ویزا به ۱۰۷ کشور دیگر بدون ویزا فراهم شده است. قدرت پاسپورت امارات متحده عربی از رتبه ۵۶ به ۱۲ ارتقا پیدا کرده است.

کلمبیا نیز با جهش از رتبه ۶۵ به ۳۷، بزرگترین رشد را در میان بهترین پاسپورت جهان تجربه کرده است. پاسپورت‌های اوکراین و چین نیز در ۱۰ سال گذشته در رتبه بندی ۱۰ پله بالاتر رفته‌اند. با این حال، شکاف بین قوی‌ترین و ضعیف‌ترین پاسپورت‌های دنیا در حال افزایش است.

دارندگان پاسپورت آمریکایی می‌توانند به ۱۸۴ مقصد از ۲۲۷ مقصد بدون ویزا سفر کنند. در حالی که تنها به ۴۴ ملیت اجازه دسترسی بدون ویزا به ایالات متحده داده شده است.

آمریکا، استرالیا، کانادا، نیوزلند و ژاپن پنج کشور برتر با بیشترین اختلاف شناخته شده‌اند. به زبان ساده دارندگان پاسپورت این ۵ کشور می‌توانند به مقاصد زیادی بدون نیاز به گرفتن ویزا سفر کنند. اما در مقابل، به مسافران کشورهای دیگر اجازه ورود بدون ویزا یا ورود با ویزای فرودگاهی را به کشورشان نمی‌دهند!

کدام کشورها ویزا را حذف می‌کنند تا گردشگران را به خود جذب کنند؟

رتبه بندی جدید شاخص تسهیل سفر هنلی، تفکیک‌های جالبی از دریافت ویزا در کشورها را برجسته کرده است. این رتبه بندی، توزیع استقبال کشورها از سیاست‌های حذف ویزا را نمایان می‌سازد. جزایر کوچک، کشورهای آفریقایی و کامبوج به عنوان ۲۰ کشور برتر گردشگرپذیر در زمینه تسهیل صدور ویزا تشخیص داده شده‌اند.

۱۲ کشور توانسته‌اند امکان ورود بدون ویزا یا ویزای فرودگاهی (ویزا در هنگام ورود) را برای دارندگان ۱۹۸ پاسپورت دنیا فراهم کنند. این کشورها شامل بروندی، جزایر کومورو، جیبوتی، گینه بیسائو، مالدیو، میکرونزی، موزامبیک، رواندا، ساموآ، سیشل، تیمورلسته و تووالو هستند.

بهترین پاسپورت جهان

در انتهای لیست، چهار کشور قرار دارند که به شهروندان هیچ کشوری اجازه ورود بدون ویزا را نمی‌دهند. این چهار کشور شامل افغانستان، کره شمالی، پاپوآ گینه نو و ترکمنستان هستند.

با توجه به این رتبه بندی، آشکار می‌شود که کشورها با تمرکز بر تسهیل در مسائل ویزا، جلب گردشگران و افزایش تعاملات بین‌المللی را ترجیح می‌دهند. از سوی دیگر، کشورهایی که به شدت محدودیت‌های ورودی دارند، ممکن است این امکان را برای حفظ امنیت و کنترل بهتر مهاجرت مورد استفاده قرار دهند.

قدرت گذرنامه چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

هر کشور مستقل برای شهروندان خود یک پاسپورت صادر می‌کند که به عنوان یک مدرک رسمی برای سفر به کشورهای دیگر ارائه می‌شود. این پاسپورت‌ها اغلب شامل اطلاعات شخصی، تصاویر شناسایی و مهلت اعتبار هستند. با این حال، بسیاری از مقاصد سفر به ویزا برای ورود نیاز دارند.

در برخی موارد، سیاست‌های روادید یک کشور ممکن است به مسافران از ملیت‌های خاص اجازه دهد بدون ویزا برای مدت زمان معینی از آنجا بازدید کنند. این موضوع معمولا ناشی از توافقات دوجانبه بین دو کشور می‌باشد. در این شرایط، پاسپورت مسافر تنها مدرک مورد نیاز است. این امکان به شهروندان مشخصی کمک می‌کند که بدون دغدغه از تدابیر ویزا برای سفر به کشورهای خاص لذت ببرند.

این اقدامات سیاست‌های ویزایی می‌توانند تحت تأثیر توافقات دیپلماتیک و اقتصادی قرار گیرند. به عبارت دیگر، هرچه تعداد بیشتری از مسافران بتوانند بدون ویزا به کشورها دسترسی داشته باشند، قدرت گذرنامه آن کشور به نوعی افزایش می‌یابد و نشانگر باز میان‌المللی بیشتری می‌شود. این تدابیر می‌توانند تبادل فرهنگی و تجاری را ترویج کرده و روابط بین‌المللی را بهبود بخشند.

بهترین پاسپورت جهان در سال ۱۴۰۰ متعلق به کدام کشور بود؟

در سال ۱۴۰۰، بهترین پاسپورت در جهان به طور مشترک متعلق به دو کشور آلمان و اسپانیا بود. دارندگان این پاسپورت‌ها با افتخار می‌توانستند بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۴۲ کشور دنیا سفر کنند. این دو کشور به عنوان رهبران پاسپورت‌های قدرتمند جهان شناخته می‌شدند و این امکان را به شهروندان خود می‌دادند که به عنوان گردشگران یا تاجران به آسانی به مقصدهای مختلف جهان سفر کنند. شما می‌توانید با دریافت گلدن ویزا اسپانیا کارت اقامت این کشور را دریافت کرده و پس از آن به طور قانونی به دیگر کشورها بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنید.

در رتبه دوم، کشورهای سوئیس، ایرلند و اتریش قرار داشتند. دارندگان پاسپورت این کشورها نیز بدون نیاز به ویزا می‌توانستند به ۱۴۱ کشور جهان سفر کنند. این کشورها با استفاده از سیاست‌های ویزایی منعطف، جذابیت بیشتری را برای مسافران و تاجران فراهم کرده بودند.

رتبه سوم نیز به گروهی از کشورها تعلق داشت که شهروندان آنها می‌توانستند بدون ویزا به ۱۴۰ کشور دنیا سفر کنند. این گروه شامل دانمارک، بلژیک، پرتغال، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند، ایالات متحده، سوئد، ایتالیا، ژاپن، فنلاند و لوکزامبورگ بود.

رتبه‌بندی بقیه کشورها نیز به شرح زیر بود:

 • رتبه چهارم: مالت، یونان، لهستان، فرانسه، هلند و چک با ۱۳۹ کشور
 • رتبه پنجم: امارات، نروژ، اسلواکی، مجارستان و اسلوونی
 • رتبه ششم: سنگاپور، کانادا و لیتوانی
 • رتبه هفتم: کشورهای لتونی، ایسلند، استونی، لیختن اشتاین و انگلستان با ۱۳۶ کشور
 • رتبه هشتم: کرواسی، رومانی و بلغارستان با ۱۳۳ کشور
 • رتبه نهم: قبرس با ۱۳۲ کشور
 • رتبه دهم: کشور موناکو با ۱۳۱ کشور

این رتبه‌بندی نشان از اهمیت و تأثیر سیاست‌های ویزایی و قدرت پاسپورت‌ها در ارتباطات بین‌المللی دارد.

معتبرترین پاسپورت جهان در سال ۱۳۹۸

در سال ۱۳۹۸، معتبرترین پاسپورت جهان به اشتراک گذاشته شد و به کشور سوئد با امتیاز ۱۰۹ تعلق گرفت. این اطلاعات بر اساس رتبه بندی موسسه Nomad Capitalist است که معیارهای گوناگونی را برای انتخاب بهترین پاسپورت در جهان در نظر گرفته است، از جمله امکان سفر بدون ویزا، مقدار مالیات پرداختی و سطح آزادی. کشور سوئد با این امتیاز امکان سفر به ۱۷۶ کشور جهان را بدون نیاز به ویزا فراهم کرد و در رتبه اول قرار گرفت.

رتبه‌های دوم و سوم این رده‌بندی به ترتیب به کشورهای بلژیک، ایتالیا و اسپانیا تعلق داشت. این کشورها نیز با پاسپورت‌هایی که به شهروندانشان اعطا شده بدون مشکل می‌توانستند به تعداد زیادی از کشورها سفر کنند.

بهترین پاسپورت جهان

جالب است بدانید که آمریکا با رتبه ۳۵ این رده‌بندی قرار گرفته و پاسپورت کشور ایران در این لیست تعریفی نداشته است. پاسپورت ایران در این موسسه با امکان سفر به ۲۵ الی ۳۵ کشور جهان رتبه بندی شده است که نشان‌دهنده ضعف آن در مقایسه با برخی از پاسپورت‌های قوی جهان است. همچنین پاسپورت‌های کشورهایی نظیر سودان، یمن، سوریه، سودان جنوبی، لیبی، پاکستان، اریتره، عراق و افغانستان جزو پاسپورت‌های ضعیف‌تر جهان به‌شمار می‌آیند.

در رده‌بندی دیگر موسسه Passport Index، بهترین پاسپورت در جهان در سال ۱۳۹۸ به طور مشترک پاسپورت‌های کشورهای ایالات متحده و بریتانیا بودند. شهروندان این دو کشور می‌توانستند بدون ویزا به ۱۴۷ کشور دنیا سفر کنند. Passport Index از داده‌های آژانس بین‌المللی حمل و نقل هوایی و تجربه مسافران برای رتبه‌بندی پاسپورت‌ها استفاده می‌کند و این اطلاعات ارزیابی جامعی از قدرت پاسپورت‌های جهان ارائه می‌دهد.

بهترین پاسپورت در جهان در سال 2016

بهترین پاسپورت در جهان در سال ۲۰۱۶، بر اساس رتبه‌بندی منتشر شده در وب سایت پاسپورت ایندکس، به کشور آلمان تعلق داشت. دارندگان این پاسپورت با امکان سفر به ۱۵۷ کشور دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا، از بیشترین آزادی عمل برخوردار بودند. آلمان این امتیاز را به دلیل قدرت اقتصادی، استانداردهای بالای زندگی و سیاست‌های خارجی موفق کسب کرده بود.

در جایگاه دوم این رده‌بندی، کشور بریتانیا قرار داشت که با پاسپورت خود امکان سفر به ۱۵۶ کشور را فراهم کرده بود. این کشور به همراه فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس در رده سوم با امکان سفر به ۱۵۶ کشور قرار گرفته بودند. در صورتی که اقدام به دریافت ویزای کشورهای خارجی کردید و با ریجکتی ویزا مواجه شدید، برای رفع ریجکتی تضمینی می‌توانید با موسسه حقوقی VIP GROUP در ارتباط باشید.

سایر کشورها

کشورهایی چون کره جنوبی، بلژیک، هلند، دانمارک و نروژ نیز با پاسپورت‌هایی که به شهروندانشان اعطا شده بدون مشکل می‌توانستند به ۱۵۵ کشور دنیا سفر کنند. در جایگاه چهارم این رده‌بندی، کشورهایی همچون سنگاپور، لوگزامبورگ، اتریش و پرتقال قرار داشته و دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانستند بدون دریافت ویزا به ۱۵۴ کشور جهان سفر کنند.

ایران در این رده‌بندی در جایگاه ۸۸ واقع شده بود، و دارندگان پاسپورت ایران با اینکه می‌توانستند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۳۶ کشور جهان سفر کنند، اما نسبت به برخی از پاسپورت‌های قوی دیگر از آزادی کمتری برخوردار بودند. در این رده‌بندی، پاسپورت کمترین آزادی را به کشور افغانستان اختصاص داشت. به طور کلی، رتبه‌بندی کشورها نشان می‌دهد که دارندگان پاسپورت‌های قوی‌تر به تعداد بیشتری از کشورها دسترسی دارند و این امکان را دارند که بدون مشکلات و محدودیت‌های ویزا به مقاصد مختلف سفر کنند.

بهترین پاسپورت در سال 2018

پاسپورت‌ها به عنوان یکی از مهمترین مدارک شناختی هر فرد، نقش اساسی در امکان سفر به کشورهای مختلف دارند. بر اساس آخرین رده‌بندی منتشر شده توسط موسسه Henley Passport Index در سال ۲۰۱۸، بهترین پاسپورت در جهان به کشور آلمان تعلق داشت که دارندگان این پاسپورت می‌توانستند بدون دریافت ویزا به ۱۷۷ کشور جهان سفر کنند. این اطلاعات در ماه اکتبر همان سال منتشر شده بود و شرکت مشاوره آرتون پاسپورت کشور سنگاپور را به عنوان بهترین پاسپورت در جهان معرفی کرده بود، اما در نهایت، آلمان جایگاه اول را به خود اختصاص داد.

لیست پاسپورت‌ها

در لیست ۱۵ معتبرترین پاسپورت جهان، کشورهایی چون آلمان، سنگاپور، دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، نروژ، سوئد و انگلیس در رتبه اول با امکان سفر به ۱۷۵ کشور قرار داشتند. در رده‌بندی دوم، کشورهایی چون اتریش، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و سوئیس با امکان سفر به ۱۷۴ کشور قرار داشتند.

در این لیست، ایران با پاسپورت خود در جایگاه سی و هشتم با امکان سفر به ۳۸ کشور دنیا قرار گرفته بود. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت و قدرت پاسپورت ایران در مقایسه با دیگر کشورها است. در این رده‌بندی، کشورهایی مانند اکراین و گرجستان با پیشرفت چشم‌گیر در رتبه ۴۴ و ۴۳ این لیست قرار گرفته بودند که می‌توان این پیشرفت را به پیوستن به اتحادیه اروپا اختصاص داد. از سوی دیگر، کشورهایی چون پاکستان، سوریه، عراق و افغانستان در انتهای این لیست قرار گرفته بودند و شهروندان آن‌ها با پاسپورت‌هایشان فقط می‌توانستند به ۳۰ کشور دنیا سفر کنند.

جمع‌بندی

هر ساله پاسپورت‌های جهان مورد بررسی قرار می‌گیرند و از بین آن‌ها، بهترین و قدرتمندترین انتخاب می‌شوند. در حال حاضر، پاسپورت سنگاپور و چین در صدره این لیست قرار دارند و پس از آن پاسپورت‌های آلمان و اسپانیا جای می‌گیرند. با توجه به تعداد کشورهایی که می‌توان به آن‌ها بدون ویزا سفر کرد، میزان اعتبار پاسپورت بررسی می‌شود.