اشتراک گذاری مطلب:

حوزه شینگن یا منطقه شینگن: Schengen Area
به ۲۶ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده‌اند. در مورد بین‌الملل نیز با گرفتن روادید هرکدام از کشورهای این منطقه٬ می‌توان به دیگر کشورها نیز بدون نیاز به روادید تازه٬ سفر نمود. بعدها نام این منطقه به پیمان شنگن تغییر یافت. در حوزه شنگن٬ حرکت و مبادله هرنوع کالا، اطلاعات، پول و افراد٬ بشرط قانونی بودن٬ جایز و بدون هرگونه ملاحظات گمرکی خواهد بود.

۲۶کشور عضو معاهده شنگن عبارتند از:
آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس .
ویزای شنگن به چند صورت صادر می شود که در اینجا ، ویزای توریستی کوتاه مدت و یک بار ورود ” نوع C ” مد نظر ماست .

تحقیقاتی که راجب ویزا شنگن انجام شد !

از وقتی که تصمیم گرفتم تا ویزای شنگن بگیرم، هر روز کارم شده بود جستجو در اینترنت و بررسی سایت های مختلف، تا ببینم راحت ترین و کم دردسرترین راه گرفتن ویزای شنگن چیه. از سایت ApplyBoard گرفته تا سایت ها وبلاگ های سفرنامه شخصی و … هر کدوم یه نظری داشتند .
یک جا از سفارتهای هلند و فرانسه و یونان و ایتالیا خیلی تعریف می کردند ، از این که راحت میشه از این کشورها ویزا گرفت و درست در یک سایت دیگه ، افرادی دیگه ، نظراتی کاملا متفاوت داشتند .
واقعا گیج شدم .  ترس از ریجکت شدن  باعث شد به سرم بزنه  تا از طریق دلال ها و واسطه ها ویزا بگیرم ، دستمزد این واسطه ها  بین یک تا سه میلیون تومن بود ( دستمزد بعضیاشون حتی بالاتر از این قیمت ها بود) و البته باز هم اطمینانی بهشون نبود در واقع کار خاصی هم انجام نمیدادند. چون به هر حال هر شخص برای مصاحبه و انگشت نگاری ، خودش باید در سفارت حضور پیدا کنه .از طرفی هم  دوست نداشتم پولم رو به این دلال ها بدم.

تصمیم گیری
بعد از کلی بررسی، به این نتیجه رسیدم که تقریبا فرقی نداره از کدوم سفارت برای ویزا اقدام کنم. همه شون به یک اندازه سخت گیر هستند. منتها، مهمترین نکته اینه که مدارکی که به سفارت ارائه میکنم، باید کامل باشه و هیچ کم و کسری نداشته باشه . در نهایت تصمیم گرفتم ریسک کنم و از صفر تا ۱۰۰ کار رو خودم انجام بدم و از هیچ آ‍ژانس و موسسه ای هم کمک نگیرم . هر چه بادا باد. یا ریجکت میشم یا موفق میشم .

فرانسه

برای شروع، به سایت سفارت ایتالیا رفتم و ثبت نام کردم. گرفتن وقت سفارت، اونم از طریق سایت سفارت ایتالیا، به تنهایی به اندازه هفت خوان رستم بود. هر شب راس ساعت ۲۱:۳۰ سایت باز می شد و در واقع اجازه میداد تا فرم مربوطه رو پر کنم و وقت بگیرم. ولی در کمتر از یک پلک زدن، وقت سفارت پر می شد و مجبور بودم فردا شب شانس خودم رو امتحان کنم. تقریبا یک هفته درگیر این کار بودم و اصلا متوجه نمی شدم کی سایت باز میشه و کی وقت ها پر میشه .
سفارت ایتالیا رو بوسیدم و گذاشتم کنار و رفتم سراغ سفارت چک ! .
گرفتن وقت سفارت چک، خیلی راحت بود. یه ایمیل می زدیم و توش مشخصات خودمون رو همراه با تاریخ سفر می نوشتیم و درخواست وقت می کردیم. اونا هم به ما وقت می دادند. ما فصل زمستان رو برای سفر خودمون انتخاب کردیم، به همین دلیل احتمال دادیم زود بهمون وقت بدند، پس بهتر دیدیم اول مدارکمون رو آماده کنیم و بعد درخواست وقت بدیم. تقریبا اکثر سفارت ها، مدارکی مشابه هم میخوان .
مهمترین چیز برای هر سفارت اینه که بر اساس مدارکی که ارائه میدیم، بهشون اطمینان بدیم که به کشور برمیگردیم و دوم اینکه بهشون اطمینان بدیم از پس مخارج سفر بر خواهیم اومد .
سفارت چک، اخیرا به  شرکت وی اف اس پیوسته که پروسه گرفتن ویزا رو راحت تر کرده .

جهت وقت سفارت ویزا شنگن از کجا باید اقدام کنم ؟

شرکت VFS GLOBAL
این شرکت بین المللی که در زمینه اخذ ویزای کشورهای مختلف فعالیت داره، در ایران هم شعبه داره که دفتر اون در پاساژ هروی سنتر در میدان هروی پاسداران هست. شرکت وی اف اس باعث شده تا از شر صف های طولانی جلوی سفارت ها خلاص بشیم و راحت بتونیم وقت سفارت بگیریم. در واقع دست بسیاری از دلال ها که ” وقت سفارت ” می گرفتند و به مردم می فروختند،  کوتاه شده. در این شرکت، کلیه امور مربوط به تحویل مدارک و انگشت نگاری و … انجام میشه و دیگه لزومی نداره به سفارت اون کشور مراجعه کنیم. گرفتن وقت هم خیلی ساده و از طریق ارسال ایمیل امکان پذیر هست. در ایمیل مشخصات خودمون رو به لاتین و به شکل زیر آماده میکنیم و در انتها، تاریخ هایی رو که خودمون تمایل داریم که به ما وقت داده بشه، می نویسیم .

visa germany

بهتره چند تاریخ مختلف رو انتخاب کنیم  تا در صورت پر بودن وقت،  وی اف اس زمان های بعدی ما رو بررسی و انتخاب کنه. هزینه اخذ ویزای شنگن برای افراد بالای ۱۲ سال،  ۶۰ یورو، بچه های ۶ الی ۱۲ سال ۳۵ یورو  و کودکان زیر ۶ سال رایگان هست. وی اف اس بخاطر ارائه خدماتش، مبلغ ۲۵ یورو هم اضافه بر اون ۶۰ یورو، از هر متقاضی دریافت میکنه.  البته هزینه ارائه خدمات برای سفارت چک، ۱۲ یورو هست که برام جالب بود که چرا نصف بقیه است. در حال حاضر کشورهایی مثل انگلستان، فرانسه، قبرس، یونان، اتریش، هلند، مجارستان و چک، امور مربوط به  اخذ ویزای خودشون رو به شرکت وی اف اس ایران سپردند .

مدارک لازم جهت ارائه به سفارت برای ویزا شنگن

همه چیز درباره گرفتن ویزا شینگن

در صورتیکه برای شرکت در مسابقات ورزشی، ماموریت کاری و یا به دعوت یک شرکت تجاری و یا به قصد دیدار بستگان و خانواده به سفر می روید، حتما مدارک مربوط به دعوتنامه رسمی و یا نامه های اداری رو همراهتون داشته باشید .

اصل مدارک فوق به همراه ترجمه رسمی اونها (همراه با مهر دارالترجمه رسمی) بایستی هنگام تحویل مدارک، همراهتون باشه. اصل مدارک به شما برگردونده میشه ولی کپی ها و ترجمه ها از شما گرفته میشه و همراه پرونده شما به سفارت ارسال می شه. برای مدارک فوق، مهر وزارت امور خارجه و مهر دادگستری لازم نیست .

۱- فرم تقاضا که باید از سایت پرینت و سپس به طور کامل پر شود
۲- یک عدد عکس جدید با پس زمینه سفید در ابعاد ۳٫۵ در ۴٫۵ (سایز پاسپورت)
۳ – پاسپورت/مدارک سفر بایستی :
حداقل ۳ ماه از پایان زمان سفر ، اعتبار داشته باشد
دو صفحه خالی داشته باشد (بهتر است پاسپورت قدیمی ، ضمیمه آن شده باشد )
۴- رزرو بلیط هواپیما برای ورود به حوزه شنگن و خروج از آن
۵ – رزرو هتل های محل اقامت
۶ – بیمه پزشکی به مبلغ ۳۰ هزار یورو  برای مدت اقامت در حوزه شنگن
۷ – گواهی های مربوط به شغل
برای کارمندان: گواهی استخدام ( اشتغال به کار) – فیش حقوق ۳ ماه آخر – سابقه (کار) تامین اجتماعی – گواهی تحت پوشش بودن بیمه ( دفترچه تامین اجتماعی) –  یا نامه کارفرما –
برای بازرگانان :  مدارک مربوط به ثبت تجاری و شرکت و .. – مدارک مربوط به بیمه  تامین اجتماعی/خدمات درمانی

برای مدیران/سهامداران: معرفی نامه امضا شده توسط نماینده ی قانونی شرکت که وضعیت متقاضی را تائید نماید. گواهی ثبت شرکت در ایران (برای مثال آگهی ثبت روزنامه رسمی) گواهی انتصاب در صورت عدم اشاره به آن در روزنامه رسمی

برای هنرمندان: گواهی عضویت در یکی از انجمن های حرفه ای رسمی (برای مثال، خانه سینما، خانه عکاسان و غیره) و یا گواهی فعالیت در یک فعالیت هنری حرفه ای (نمایشگاه، فستیوال و غیره) و گواهی بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی و یا در صورت امکان معادل آن

برای بازنشستگان: گواهی دریافت مستمری بازنشستگان

برای دانش آموزان و یا متقاضیانی که به سن قانونی نرسیده اند: گواهی وضعیت استخدام والدین و یا در صورت امکان گواهی اشتغال به تحصیل و یا کارت دانش آموزی

برای متقاضیان فاقد شغل: گواهی وضعیت اقتصادی اجتماعی ( برای مثال” گواهی ازدواج، دفترچه ثبت خانوادگی، مدارک دال بر مالکیت اموال)

۸ – گواهی تمکن مالی +گردش ۳ ماهه حساب ( به لاتین ) با مهر بانک
۹ – اثبات داشتن املاک ( سند ملکی ) به همراه ترجمه
۱۰ – شناسنامه ( تمام صفحات ترجمه شوند )
۱۱- کپی پاسپورت و ویزاهای قبلی

اقدامات من برای ویزا شنگن

 مدارکی که من و همسرم آماده کردیم به این شکل بود : 

گرفتن عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ با پس زمینه سفید ( پاسپورتی )
ترجمه مدارک شغلی من مانند گواهی اشتغال به کار
ترجمه شناسنامه و کارت ملی من و همسرم
ترجمه صفحه اول دفترچه بیمه تامین اجتماعی من و همسرم
ترجمه نامه تامین اجتماعی مبنی بر اینکه چند سال سابقه پرداخت بیمه دارم
ترجمه سند ملکی ( اگر هم شما و هم همسرتون سند دارید ، بهتره ترجمه کنید و همراه داشته باشید . در ضمن سند ماشین رو قبول نکردند )
گواهی گردش مالی ۳ ماهه آخر حساب بانکی ، که خود بانک به صورت لاتین چاپ میکنه .
گواهی تمکن مالی ، که بانک به صورت لاتین چاپ میکنه .
پاسپورت قدیمی ( که اصلا از ما تحویل نگرفتند ، ولی بهتره همراهتون باشه )
کپی بیمه پزشکی به مبلغ ۳۰ هزار یورو به مدت ۱۶ روز برای ۲ نفر ، که به صورت حضوری از بیمه پاسارگاد گرفتیم . این بیمه رو میشه از شرکت های بیمه سامان و پاسارگاد ، ایران و … به صورت حضوری و یا آنلاین خریداری کنید ( اگر خدایی نکرده، ویزاتون صادر نشد، میتونید بیمه نامه رو کنسل کنید و با کسر مبلغی کم، بقیه پولتون رو پس بگیرید ) .
رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما، این بلیط ها حداکثر ۷۲ ساعت اعتبار دارند. بنابراین تصمیم گرفتیم این بلیط رو دقیقا یک روز قبل از روز تحویل مدارک، از دفتر ترکیش و یا قطر تهیه کنیم. رزرو بلیط به صورت حضوری، هیچ هزینه ای نداره و بلیط، کاملا معتبر هست. بنابراین گول دلال هایی که در اطراف وی اف اس در کمین شما هستند تا بلیط رزرو رو به قیمت ۱۰۰ هزار تومن به شما بفروشند، نخورید .
مورد بعدی ، نوشتن هدف و برنامه سفر بود. این قسمت رو هرگز فراموش نکنید چون برای سفارت مهمه که قصدتون از این سفر چیه. دیدار از آشنایان و دوستان، سفر کاری، سفر توریستی، شرکت در نمایشگاه و یا . . .

سفر ما یک سفر توریستی ۱۶ روزه بود و قصد داشتیم توی این مدت ۵-۶ کشور اروپایی رو ببینیم. البته بعد از گرفتن ویزا، مهم نیست به چه کشورهایی سفر می کنید و برنامه سفر شما به چه شکلی خواهد شد، البته ورود شما به محدوده شنگن، حتما باید به کشوری باشه که از اون کشور ویزا گرفتید. بعدش مهم نیست به چه کشورهایی سفر میکنید و از چه کشوری حوزه شنگن رو ترک خواهید کرد .
تا آخرین لحظات سفر، برنامه سفر ما مدام در حال تغییر بود، بنابراین مجبور بودیم یک برنامه سوری تهیه کنیم تا اون رو به سفارت ارائه کنیم.
برنامه اولیه سفر ما به این شکل بود
۸ روز پراگ – ۴ روز برلین – ۴ روز ورشو .

به کمک سایت Inspirock تونستیم یه برنامه ریزی بسیار دقیق برای تمام روزهای سفرمون، انجام بدیم. استفاده از این سایت رو به همه افراد باتجربه هم توصیه میکنم. البته یکی دو سایت مشابه دیگه هم وجود داره که اونها هم واقعا عالی هستند.
قدم بعدی، رزرو هتل بود. از طریق سایت بوکینگ، هتل هایی که قابلیت کنسل شدن داشتند رو در این ۳ شهر انتخاب کردم. برای اطمینان به همه شون از طریق سایت بوکینگ، پیام فرستادم که: ” برای گرفتن ویزا ، نیاز به تایید شدن رزرو هتل دارم ، لطفا از طریق ایمیل ، رزرو هتل رو تایید کنید تا اون رو به سفارت ارائه کنم “. تقریبا بیشتر هتل ها این تایید رو منوط به پرداخت بخشی از هزینه اقامت هتل، به صورت پیش پرداخت می دونستند. بنابراین همون موقع، رزرو رو از طریق بوکینگ، کنسل میکردم و می رفتم سراغ هتل بعدی تا اینکه موفق شدم توی هر کدوم از شهرها، از یکی از هتل ها، تائیدیه بگیرم. نمیدونم شاید این کار من لازم نبود، ولی کار از محکم کاری عیب نمیکنه. مشکلی که برای اکثر ما ایرانی ها وجود داره، نداشتن کارت اعتباری هست. در سایت بوکینگ، برای رزرو هتل در برخی از کشورها، لازمه شماره کارت اعتباری خودمون یا یکی از دوستانمون رو ثبت کنیم، که من این کار رو از طریق کارت دوستم انجام دادم. به دلیل احتمال ریجکت شدن، قطعی کردن رزرو هتل به صلاح نبود .

email

مورد بعدی خرید و یا رزرو بلیط اتوبوس، قطار و یا هواپیمای مسیرهای پراگ به برلین و برلین به ورشو بود. این مورد هم برای سفارت خیلی مهمه. بنابراین مجبور شدیم از طریق سایت GoEouro بلیط اتوبوس بین شهری رو طبق برنامه سفر ، خریداری کنیم. متاسفانه امکان رزرو بلیط وجود نداشت و ما به ناچار خرید قطعی رو انجام دادیم .
بعد از آماده کردن مدارک، به وی اف اس ایمیل زدم و دو درخواست وقت برای خودم و همسرم، به صورت جداگانه ارسال کردم. میتونیم هر دو درخواست رو با یک آدرس ایمیل ارسال کنیم. فقط در انتهای درخواست خودم، اسم همسرم رو هم نوشتم و در انتهای درخواست همسرم، اسم خودم رو نوشتم .

کمتر از ۴۸ ساعت بعد از ارسال درخواست، از طرف وی اف اس جواب اومد و اعلام کردند که با درخواست ما و زمان پیشنهادی ما موافقت کردند . من هم ایمیل ارسالی از طرف وی اف اس رو که توی اون، تاریخ و ساعت حضور ما رو مشخص کرده بودند، پرینت کردم (پرینتش لازمه ) .همچنین فرم تقاضای ویزا رو از سایت وی اف اس، پرینت و تکمیل کردیم .

j3
j2
j1