اشتراک گذاری مطلب:

# 1 سوئدی ها قهوه را همنشین دارند
چند تن قهوه اغلب از سوئدی ها نوشیدن می کنند. در سوئد، نوشیدن قهوه از طریق یک سنت به اسم فیکا – که در آن دوستان، خانواده و یا همکاران برای قهوه یا چای ملاقات می کنند، بیشتر با چیزی شیرین در ساحل یکدیگر است. اکثر سوئدی ها دست کم یک فیکا را یک روز به عنوان یک فرصت برای پیوند دادن لذت خواهند برد.

درباره فیکا سوئدی بیشتر بخوانید.

فیکا
مصرف قهوه
طبق آمارگرفتن سازمان سازمان قهوه، میانگین مصرف سوئدی در هر سال حدود 7.3 کیلوگرم قهوه مصرف می کند، در حالی که متوسط اتحادیه اروپا در حدود 4.8 کیلو کالری سرانه مصرف می کند.

# 2 در خط باشید
از گردانیدن داروخانه و گردانیدن مالیات به کنتور (اروپایی) گوشت خوار فروشگاه محلی خود، شما مجبور خواهید شد که صبر کنید تا چشم براه نشستن در رسته عدد نشوید. بسیاری از کسب و کارها دارای یک سیستم خرید بلیط هستند – معمولا یک ماشین کوچک برای پیدا کردن یک حصار که به تعداد یادداشت ها رایج است. هنگامی که بلیط خود را می گیرید، پیش از اینکه بتوانید به شمارنده بروید، باید صبر کنید الی عدد شما در یک صفحه نمایش داده شود.

# 3 سخنرانی سوئدی کمک می کند (نه، واقعا؟)
احتمالا شما می توانید برای سال ها حیات کنید بدون یادگیری یک لیس سوئدی. سوئدی ها به عنوان زبان دوم به عنوان انگلیسی دوم به عنوان زبان دوم شناخته می شوند. پس شدنی است شما را اغلب یاد بگیرد سوئدی، و Catch-22 این است که سربلندی در زبان برای یکپارچگی کامل ضروری است. ثبت اسم برای SFI (سوئدی برای مهاجران) می تواند یک گام در گذرگاه درست باشد. یادگیری سوئدی ممکن است یک چالش باشد اما ارزش تلاش دارد.

دوره های SFI از طریق هر برنامه آموزش بزرگسالان شهرداری محلی (kommunal vuxenutbildning یا komvux) ارائه می شود، فلذا شما باید با شهرداری محلی خویش تماس بگیرید. در اینجا فهرست تماس 290 شهرداری سوئد است.

یک حکایت شخصی برای یادگیری سوئدی اخذ کنید

# 4 شما مجبورید سیب زمینی سرخ کرده را امتحان کنید …
در سوئد، مارمولک خربزه به طور گسترده ای برای همراهی با گونه ها ظروف، از کیک های گوشتی و پنکیک تا فرنی و پودینگ سیاه (blodpudding) استفاده می شود. اما، توجه داشته باشید که مربا یخ زده، به رغم شیرین بودن آن، به ندرت بهره‌گیری می شود.

# 5 … و شما غذا را از لوله بیرون می کنید
برای آماده سازی شما برای اولین بار به بخش غذاهای سرد فروشگاه مواد غذایی، فهم کنید که در سوئد، لوله ها نیز برای بسته بندی مواد غذایی از قبیل خاویار، سس مایونز، خردل و سایر ادویه های مانند کاربرد می شود. در برخی موارد، احتمالا برخی از خاویار را از یک لوله به نصف تخم مرغ پخته شده برای ناشتایی خفگی دهید.

همچنین در باره سایر غذاهای غیر سوپ سوئدی نیز بدانید.

سوئدی آموزش
برخی از نقاط شروع برای یادگیری زبان سوئدی:

Learningswedish.se – دوره ابتدایی رایگان

آموزش برنامه سوئدی برای آندروید

آموزش برنامه سوئدی برای آیفون

(توسط مؤسسه سوئد و شرکا)

واژه نامه سوئدی
برخی از کلمات و عبارات اساسی را در واژه نامه سوئدی sweden.se یاد بگیرید.

# 6 اجداد را می بینید که کالسکه را هل می دهند
هنگامی که به تساوی بین جنسیت می رسد، سوئد یکتا از رهبران است و مردان بی گمان وزن خود را در پایدار گذاشتن در خانه و افزایش اولاد نوزاد افزایش می دهند. در سوئد زوج ها حق دارند 480 روز از حقوق بازنشستگی برای والدین پرداخت می کنند و این سررسید می تواند بین والدین به اشتراک گذاشته شود.

درباره تساوی جنسیتی در سوئد بیشتر بدانید.

# 7 سوئدی ها یک گروه فضایی هستند
خوب، چه بسا کل آنها نیستند. ولی بسیاری. در سوئد، در تمام درازا سال، دست کم یک فعالیت هستی دارد که می تواند لذت بردن از آن، باران، درخشش یا زمستان زمستانی باشد. دولت به راحتی از طبیعت سوئد با دادن حق دسترسی عمومی، Allemansrätten (نگاه کنید به سمت چپ) آسان شده است.

آیا می خواهید بدانید که چگونه در طبیعت سوئدی زنده ماندن؟

جهانی جنسیت 2016
ایسلند
فنلاند
نروژ
سوئد
رواندا
منبع: انجمن جهانی اقتصاد

حق دسترسی عمومی
Allemansrätten – حق دسترسی عمومی – به هرکس حق برخورداری از سوئد در خارج از خانه را می دهد. این فرمان می دهد لغایت مردم به طور آزادانه، حتی در زمین های خصوصی، به اردو زدن برای یک شب و برگزیدن قارچ و گونه ها توت ها. حق نیز مسئولیت ها را به عهده می گیرد – برای مراقبت از گیاهان و جانوران و دیگر ملک ها با مراقبت. این را می طاقت در عبارت “مزاحم نشو، نابود نکن” خلاصه. حق دسترسی عمومی به قانون اساسی سوئد تألیف شده است. اما این یک قانون نیست بلکه یک سفارشی یا بخشی از میراث فرهنگی است که طی سالها تکامل یافته و پذیرفته شده است.

عکس: کلو تامپسث /
imagebank.sweden.se

# 8 بسیاری از سوداگری در ماه جولای بسته شد
رستوران ها و فروشگاه ها برای ماه کامل، معمولا در ماه جولای، تعطیل نیستند، در حالی که کارکنان چهار تا شش هفته تعطیلات خویش را می گذرانند.

# 9 لاگووم
یک قانون اجتماعی در سوئد وجود دارد که واقعا هیچ ترجمه سر راست ندارد. لاغر ترجمه، کلمه lagom به معنی “فقط به اندازه کافی”، “اعتدال”، “مناسب” و دیگر همچم ها است که می توانید از نزاکت واژه بیرون شوید. هنگامی که در رابطه با رفتار اجتماعی استفاده می شود، به معنای آمیخته کردن به طور پسندیده بدون نمایش شدید احساسات است.

– نه خیلی لاغر
Melodifestivalen – رخداد ملی که از راه آن نماینده سوئد در پیکار یوروویژن تصمیم گیری می شود، دسته های بزرگی از جمعیت را برپایی می دهد. هر فبروری الی ماه مارس برگزار می شود، این پیشامد بسیار ویژه در شب های زمستانی تاریک زمستانی است. بله ممکن است پیکار یوروویژن همانقدر محبوب باشد – گرچه برخی سوئدی ها مسابقات قهرمانی دانشمند را در یخچال ها ترجیح می دهند، که معمولا با رویداد بین المللی موسیقی همخوانی دارد.

آیا شما 8 علت را برای سوئد می دانید؟

# 11 نزدیکترین IKEA خود را پیدا کنید
در سوئد چند فروشگاه وجود دارد که در آن شما می توانید مبلمان و غذای مقرون به صرفه را در همان زمان خریداری کنید، پس نزدیکترین IKEA نزدیک شدن به شما ارزشمند است. بسیاری از فروشگاههای IKEA خدمات اتوبوس رایگان را از مکان های مرکزی به فروشگاه و مراجعت ارائه می دهند.

# 12 کفش خود را خارج بیاورید
شما به سرعت متوجه خواهید شد که کفش ها هنگام ورود به منزل های خصوصی در سوئد خارج می شوند. بعضی آن را با این راستی ساده روشنگری می دهند که سوئدی ها در طول زمستان به اندازه کافی در فضای مفتوح صرف می کنند و مستعد کشیدن خاک هستند. سایرین می گویند این اثر احترام برای خانه است. در هر صورت، شدنی است بخواهید دو بار پیش از اینکه کلاههای توری را پر کنید هنگام بازدید از افراد، دو بار اندیشه کنید.

برندگان یوروویژن سوئد
1974: ABBA، ‘واترلو’

1984: Herreys، ‘Diggi-Loo Diggi-Ley’

1991: کارولا، “Fångad av en stormvind” (توسط یک انسان دوستانه گرفته شده)

1999: شارلوت نیلسون، “من را به بهشت”

2012: Loreen، Euphoria

2015: مین Zelmerlöw، ‘قهرمانان’

رودخانه تورن بله، مطمئنا در این جاده ها تاریک و سرد می شود، ولی این نیز بسیار زیبا است. عکس: آصف کلیر / imagebank.sweden.se

# 13 زمستان سرد و تاریک است
این راز نیست که موقعیت جغرافیایی سوئد مایه می شود زمستان سرد و زمستانی تاریک باشد. در عمق زمستان در بعضی از قسمتهای شمالی کشور بالای دایره قطب شمال، شما ممکن است به اندازه سه ساعت نور خورشید در روز اخذ کنید. (اگر این به نظر می رسد کمی مبهم، شما شدنی است بخواهید به پیگیری این لینک برای پیدا کردن 10 علت برای صرف زمستان در سوئد.) بنابراین، زمستان ممکن است خشن، اما شما در تابستان اجرت خواهد شد. ساعت های طولانی از نور روز و درجه گرما میانه گرم سوئد گرد از زیباترین فضا ها در درازا ماه تا اوت است.

درباره آب و هوا و طبیعت سوئد بیشتر بدانید.

# 14 در موعد باشد
بدیهی است که در هر زمان باید “زمان” بزرگداشت گذاشته شود – صرف نظر از اینکه شما برای مصاحبه یا یک فیکس دوستانه می خواهید. جلسات در موعد با یا بدون شما شروع می شود. قطار در زمان با شما یا بدون آن می نشیند سوئدی ها ارزش گذاری ریزبین دارند.

# 15 انحصار الکل دولتی
در حالی که می توانید نوشیدنی های الکلی در رستوران ها و میله ها خریداری کنید، اگر بخواهید بطری را در حریم خصوصی خانه خود بخورید، فقط یک گزینه قانونی برای خرید الکل قوی دارید، و این احد از مواردی است که نزدیک 400 فروشگاه معتبر دولتی (Systembolaget).

# 16 آن کیسه پلاستیکی را نگه دارید
قبل از اینکه آن کیسه پلاستیکی را خارج بیاورید فکر کنید. در اکثر فروشگاه های سوئدی سوپرمارکت شما برای بسته بندی پلاستیکی یا کاغذی به منظور مختصر کردن آشغال ها و تشویق به بازیافت بهره‌گیری می کنید. سوئدی ها برادر دارند آن را پایدار نگه دارند.

بازیافت دوم طبیعت برای اکثر سوئدی ها است.

عکس: صوفیه سبل /
imagebank.sweden.se

# 17 روزهای ویژه جشن غذا
مطمئنا، سوئدیها کریسمس، عید پاک، سالهای تابستان و ولپورگیز حوا را جشن می گیرند. ولی تقریبا به همان اندازه مهم هستند که روزهای جشن غذا را می گذرانند: روز سه شنبه (Fettisdagen)، که در سوئد خواستار زهر است؛ روز وفل (Vøffeldagen) در 25 مارس؛ و روز سیب زمینی احمر شده (Kanelbullens dag) در 4 اکتبر. در تمام طول روز بدون گناه پرماسیدن گرسنگی می کنید.

غذای کلاسیک سوئدی را بخوانید.

# 18 آب آشامیدنی است
نوشیدن مستقیم از شیر معمولی در سوئد است. آب تمیز و پسین است، بنابراین می توانید بدون خرید آب بطری، پول و پیرامون زیست را رهایی دهید.

# 19 سوداگری گاه به گاه به معنی شلوار جین است
مد روز روزمره عمومی در سوئد ساده، آرام و گاه به گاه است. این همان مفهوم یکپارچه راه خویش را به تنظیمات بازرگانی رسمی ترجیح داده است. مگر اینکه همکار شما با مشتریان بیگانه ملاقات کند یا در جلسه هیئت مدیره کمپانی کند، بخت این است که آنها شلوار جین و پیراهن با آستین بلند داشته باشند.