هزینه زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان در دهه گذشته,  به علت بحران اقتصادی این کشور میزان بسیاری پایینی به خود دیده است. در حال حاضر یونان در حال بازیابی اثرات بحران اقتصادی می باشد و هزینه زندگی در کشور یونان  در حال افزایش است.

هزینه زندگی در یونان در یک نگاه

با وجود افزایش قیمت ها, هزینه زندگی در یونان هنوز در سطح پایینی نبست به دیگر کشور های اروپایی قرار دارد. در نظرسنجی استاندارد زندگی Mercer در سال ۲۰۱۸, آتن در رتبه ۱۱۲ از ۲۰۹ کشور برتر جهان قرار گرفته است. این رتبه پایین تر از دیگر شهر های اروپایی مانند لندن, میلان و پاریس است.

همانند همه کشور های دنیا, هزینه زندگی در یونان در مناطق متفاوت این کشور تغییر می کند. زندگی در منطقه مرکزی یونان نسبت به جزیره های یونان در زمینه سوخت و دیگر کالای های پایه ای ارزان تر است. زندگی در مناطق روستایی ارزان تر از مناطق شهری است اما کمبود خدمات و کالاها در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری وجود دارد. مناطق شمالی و جنوبی آتن گرانترین مناطق در شهر های یونان هستند و گرانترین جزیره های یونان, جزایری هستند که جاذبه بیشتری برای افراد توریست دارند. اصلی ترین این جزیره های شامل Rhodes, Myokons, Santorini, Curfo و کرت می شوند.

هزینه های سکونت در یونان

در حین بحران اقتصادی یونان, هزینه سکونت در یونان در سطح پایینی قرار داشت. در حال حاضر هزینه خرید ملک در یونان و اجاره ملک در یونان در حال افزایش است اما باز هم نسبت به دیگر کشور های اروپایی در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

برای افرادی که دارای سرمایه مناسبی هستند, قابل اشاره است که افراد خارجی که مبلغ خاصی در یونان سرمایه گذاری کنند, امتیاز ثبت درخواست برای اقامت دائم یونان را به دست می آورند.

نوع ملکقیمت
اجاره ماهانه برای ملک ۸۵ متری در منطقه گران۶۹۱ یورو
اجاره ماهانه برای ملک ۸۵ متری در منطقه معمولی۴۹۰ یورو
اجاره ماهانه برای ملک ۴۵ متری در منطقه گران۴۷۶ یورو
اجاره ماهانه برای ملک ۴۵ متری در منطقه معمولی۳۱۳ یورو
هزینه هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر آتن۱٫۵۹۸٫۲۳ یورو
هزینه هر متر مربع آپارتمان در حاشیه شهر آتن۱٫۶۶۶٫۴۴ یورو

هزینه قبوض خدماتی و ارتباطی در یونان

 

قبوض برق دوره های پرداخت دو ماهه دارند و بررسی های کنتور هر ۴ ماه صورت می گیرد. هر کیلووات بری ۰٫۱ یورو قیمت دارد. عموما, قبض برق ماهانه بین ۲۵ تا ۳۰ یورو در تابستان و تا ۷۰ تا ۱۰۰ یورو در زمستان افزایش خواهد داشت.

در مناطق مختلف, قبض برق در دوره های متفاوتی پرداخته می شود. عمومی, یک خانواده سه نفره بین ۶۰ تا ۲۵۰ یورو برای آب قبض پرداخت می کنند. تعرفه قیمت آب در جزیره های یونان بیش از جزیره اصلی است.

گاز تنها در آتن و Thessaloniki وجود دارد. قبض گاز معمولی بین ۱۴۰ تا ۴۰۰ یورو سالانه است.

تلفن و اینترنت بسته به قرارداد و خدمات ارائه شده بین ۱۸۰ تا ۶۰۰ یورو سالانه قیمت دارند.

نوع خدماتقیمت
جمع قبوض ماهانه برای دو نفر در ملک ۸۵ متری۱۶۵ یورو
جمع قبوض ماهانه برای یک نفر در ملک ۴۵ متری۱۱۰ یورو
اینترنت ۸ مگ۱۹ یورو

هزینه خورد و خوراک در یونان

فرهنگ غذایی یونان در دنیا شناخته شده است و خورد و خوراک در یونان عموما ارزان است که ترکیب مناسبی را به وجود می آورند. از سوی دیگر, یونان یکی از بالاترین میزان مالیات بر ارزش افزوده در اروپا را دارد و این به این معنی است که کالاهای عمومی قیمت بیش از مقدار مورد انتظار افراد را دارد. با این حال, مالیات بر ارزش افزوده بر روی خورد و خوراک پایین است و تنوع بالا محصولات بومی باعث آسان بودن داشتن رژیم غذایی ارزان و مناسبی می شود.

محصولات سوپرمارکتیقیمت
یک وعده غذایی در بخش کاری۱۵    یورو
یک وعده غذایی در فست فود۷      یورو
۵۰۰ گرم مرغ۴٫۳۸ یورو
یک لیتر شیر۱٫۲۵ یورو
۶ عدد تخم مرغ۲٫۲۵ یورو
نان۰٫۷۵ یورو
۵۰۰ گرم پنیر۴٫۷۵ یورو
نوشابه۱٫۹۸ یورو

هزینه حمل و نقل در یونان

یونان به عنوان کشوری خطرناک و چالش برانگیز برای رانندگی شناخته می شود. با این حال, رانندگی در این کشور احتمالا شباهت بیشتری با نوع رانندگی در ایران تا دیگر کشور های اروپایی دارد. برای افراد خارجی که قصد خریداری ماشین شخصی خود را دارند, بیمه ماشین یکی از مسائل حیاتی تلقی می شود.

گزینه دیگر استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی است. بیشتر افرادی که استفاده از حمل و نقل عمومی را در نظر دارند از اتوبوس بهره می برند. در شهر آتن استفاده از مترو نیز ممکن است. حمل و نقل عمومی در یونان هزینه کمی دارد اما اتوبوس های این کشور با سرعت کمی حرکت می کنند.

نوع وسیلهقیمت
خودرو VW نو۱۹٫۳۰۳ یورو
هر لیتر بنزین۱٫۵۷     یورو
بلیط ماهیانه حمل و نقل عمومی۳۰        یورو
سفر با تاکسی در روز عادی, ۸ کیلومتر۱۵        یورو

هزینه تحصیل در یونان

آموزش عمومی در یونان جریان دارد. با این وجود, افراد خارجی که قصد ندارند اقامت طولانی مدت در یونان داشته باشند, میتوان فرزندان خود را در مدارس بین المللی انگلیسی زبان ثبت نام کنند. با  این حال, مدارس محلی یونان می توانند برای افراد خارجی که قصد اقامت بلند مدت در این کشور را دارند ایده آل باشند. مدارس خصوصی در یونان قیمت بالاتری از مدارس عمومی دارند اما آموزش های خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. قیمت ها بین مدارس مختلف تغییر می کند و با پیشرفت کودکان در مقاطع تحصیلی شهریه مدارس نیز افزایش پیدا می کنند.

نوع مدرسهدوره پرداختقیمت
مهد کودکماهانه۳۶۸   یورو
مدرسه خصوصی در مقاطع پایینسالانه۸۰۰۰ یورو
شهریه دانشگاهسالانه۱۵۰۰ یورو

هزینه سیستم درمانی در یونان

با وجود شهرت یونان به کیفیت پایین سیستم های درمانی, بیمارستان های عمومی این کشور هنوز در شرایط مناسبی هستند و پزشکان حرفه ای کشور بیشترین تلاش خود را برای درمان مناسب شما انجام می دهند. تنها مشکل استفاده از این سیستم ها, بازه های زمانی انتظار طولانی می باشد.

در حالی که در جزایر یونان کیفیت پایینی در سیستم های درمانی دارند, بهترین بیمارستان های عمومی یونان که در شهر های بزرگ قرار دارند, کیفیت بسیار بالایی دارند. در بیشتر مواردی که فرد نیازمند خدمات درمانی پیچیده باشد, او را به شهر های بزرگ یونان مثل آتن و Thessaloniki انتقال می دهند.

استفاده از اورژانس در یونان بدون توجه به ملیت فرد رایگان می باشد. با این حال, تنها افراد خارجی که از اقامت دائم یونان بهره می برند و دارای شماره بیمه اجتماعی AMKA هستند امکان بهره مندی کامل از سیستم های درمانی یونان را دارند.

در هر صورت استفاده از بیمه های خصوصی در یونان به افراد خارجی توصیه می شود.

نوع خدمات بهداشتیقیمت
داروی سرماخوردگی برای ۶ روز۴٫۱۹ یورو
یک جعبه آنتی بیوتیک۹      یورو
شامپو۴٫۰۹ یورو
خمیردندان۲٫۴۸ یورو
اصلاح موی مردانه۱۲    یورو

جمع بندی کلی

یونان یکی از ارزان ترین کشور ها در اتحادیه اروپا برای زندگی است. در نظر داشته باشید که ما در این مقاله هزینه های یک زندگی عادی در یونان را تحت بررسی قرار داده ایم. با توجه به سبک و محل زندگی شما این هزینه ها متغیر خواهند بود. در انتها به میانگین هزینه ماهانه زندگی هر فرد در یونان  اشاره می کنیم.

هزینه زندگی در یونانمیانگین هزینه در آتنمیانگین هزینه در Thessaloniki
یک نفر, ماهانه۵۸۴      یورو۵۸۲      یورو
یک نفر, سالانه۷٫۰۰۸   یورو۶٫۹۸۴   یورو
دانشجو, ماهانه۴۳۶      یورو۴۴۵      یورو
خانواده چهار نفره, ماهانه۲٫۰۳۵   یورو۱٫۹۹۸   یورو
خانواده چهار نفره, سالانه۲۴٫۴۲۰ یورو۲۳٫۸۷۶ یورو

مطالب مرتبط

بدون تصویر
اقامت اسپانیا
اقامت اسپانیا به دلیل تنوع بالای روش ها، اخذ اقامت اسپانیا یکی از بهترین روش های اخذ اقامت کشورهای پیشرفته اروپایی است. اگر قصد سرمایه گذاری، کار، تحصیل یا زندگی...
خرید ملک در یونان
خرید ملک در یونان
خرید ملک در یونان مشاورین موسسه حقوقی بین المللی vip group با دانش و تجربه‌ای که در زمینه خرید ملک در یونان و دریافت اقامت یونان از طریق خرید ملک...
اقامت ترکیه
اقامت ترکیه 
اقامت ترکیه کشور ترکیه مشهور به جمهوری ترکیه، یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین کشور هایی است، که توریست ها برای تفریح انتخاب می کنند، و همچنین بسیاری از مهاجران...
چت آنلاین در واتساپ