سوئد یک اقتصاد سرمایه داری بسیار رقابتی را با یک نظام رفاهی سخاوتمند و جهانی که به عنوان مدل Nordic مشهور است، توسعه داده است. با اقتصاد متنوع و با تکنولوژی بالا، سرمایه گذاران بین المللی به ثبات کشور جذب می شوند، بخصوص در حوض تکنیک سال ۲۰۰۱، بحران اقتصادی جهانی ۲۰۰۸ و بحران های دیگر.

اقتصاد مقاومتی و رشد سوئد
اقتصاد سوئد در طول قرن نوزدهم از کشاورزی به صنعت تبدیل شد. در دهه ۱۹۳۰، کشور دارای یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان بود. این کشور در دوران جنگ های جهانی موضع خنثی را به دست آورد و از رونق پس از جنگ پس از آن بهره مند شد، اما در دهه های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰، نرخ رشد کمتری را تجربه کرد.

در دهه ۱۹۸۰، سوئد شروع به تجربه حباب دارایی و دارایی کرد که منجر به افزایش سریع وام دهی شد. این مشکلات به یک بحران اقتصادی در دهه ۱۹۹۰ منجر شد که ناشی از بازسازی سیستم مالیاتی بود. پس از سقوط، تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ کاهش ۵ درصدی داشته و بیکاری افزایش یافت.

دولت در نهایت دارایی های مشکل را خریداری کرد و بحران به اواخر دهه ۱۹۹۰ پایان یافت. از آن به بعد، اقتصاد سوئد به چهارمین رقابت در جهان با رشد چشمگیر رشد تولید ناخالص داخلی و تورم کمرنگ تبدیل شده است. بخشی از آن به دلیل امتناع از پیوستن به اتحادیه پولی اروپا است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون رکود را تجربه کرده است.

سرمایه گذاری در سوئد با ETFs و ADRs
ساده ترین راه برای سرمایه گذاری در سوئد با خرید یک صندوق معامله مبادله (ETF) است که تضمین فوری در امنیت مبادله شده با ایالات متحده را فراهم می کند. iShares MSCI Sweden Index ETF (NYSE: EWD) با بیش از ۳۵۰ میلیون دلار در دارایی های خالص و ۳۳ دارایی متفاوت نشان دهنده محبوب ترین گزینه برای سرمایه گذاران است که در معرض قرار گرفتن در معرض کشور هستند.

برخی از ETF های دیگر با سوئد شامل:

FTSE Nordic 30 ETF (NYSE: GFX)
S & P بین المللی توسعه یافته بتا بالا نمونه کارها (NYSE: IDHB)
صندوق سهمیه بندی کوچک SmallCap Europe (NYSE: DFE)
سرمایه گذاران به دنبال مواجه شدن مستقیم با سهام سوئدی سوئد، ممکن است مایل به در نظر گرفتن سپرده های رسمی آمریکا (ADRs) باشند، که اوراق بهادار تجاری ایالات متحده هستند که حرکات سهام خارجی را تقلید می کنند. بسیاری از این ADR ها در بورس اوراق بهادار عمده ایالات متحده مانند NYSE، در حالی که دیگران در مبادلات OTC Markets، مانند Pink Sheets، تجارت می کنند.

برخی از ADR های محبوب سوئد عبارتند از:

Ericsson (NASDAQ: ERIC)
AB Volvo (ورق صورتی: VOLVY)
Atlas Copco AB (ورق های صورتی: ATLKY)
مزایا و خطرات سرمایه گذاری در سوئد
سوئد سرمایه گذاران را به یک سرمایه داری مدرن سرمایه داری ارائه می دهد که از دهه ۱۹۹۰ به رکود اقتصادی بسیاری رسیده است. اما با وجود این عملکرد قوی، خطرات زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران بین المللی قبل از تسویه سرمایه باید آگاه باشند.

مزایای سرمایه گذاری در سوئد عبارتند از:

اقتصاد سرمایه داری قوی. سوئد دارای یک اقتصاد سرمایه داری بسیار رقابتی است که بسیاری از شرکت های چند ملیتی را در مجموعه ای متنوع از صنایع قرار می دهد.
خطر کمبود بحران بدهی. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی سوئد بسیار کم است و دولت از سال ۱۹۹۸ تقریبا هر سال از سال ۱۹۹۸ مازاد دارد.
خطرات سرمایه گذاری در سوئد عبارتند از:

اتحادیه کارگری تقریبا ۷۰ درصد از نیروی کار سوئد اتحادیه ای است که می تواند مشکلات را برای برخی از ADR های محبوب ایجاد کند.
مزایای رفاهی گسترده. سوئد برای حفظ مزایای رفاهی گسترده، که تا کنون کار کرده است، شناخته شده است اما ممکن است با افزایش تولید ناخالص داخلی مواجه باشد.
نکات کلیدی برای یادآوری
سوئد یک اقتصاد سرمایه داری بسیار رقابتی را با یک سیستم رفاهی سخاوتمند و جهانی شناخته شده به عنوان مدل Nordic توسعه داده است، که این امر فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران بین المللی است.
ساده ترین راه برای سرمایه گذاری در سوئد با خرید iShares MSCI سوئد فهرست ETF (NYSE: EWD)، در حالی که سرمایه گذاران پیشرفته تر می توانند یکی از بسیاری از ADR را در نظر بگیرند.
مزایا و خطرات زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران بین المللی قبل از سرمایه گذاری در سوئد باید در نظر بگیرند.

مطالب مرتبط

اقامت اروپا
اقامت در اروپا
اقامت اروپا برای خیلی از افراد قله ی رسیدن به آرزوهایشان است. درست است که اقامت بلند مدت و دائم بهترین شکل اقامت اروپا است اما برای خیلی ها یک...
بدون تصویر
۱۵ شهر از بهترین شهرهای سوئد
۱۵ شهر از بهترین شهرهای سوئد کشوری که با نام زیبایی طبیعی شناخته شده است،این عبارت فقط مناسب سواحل و جنگل های زیبای کشور سوئد است که آن را به...
بدون تصویر
درباره زندگی در سوئد
# 1 سوئدی ها قهوه را همنشین دارند چند تن قهوه اغلب از سوئدی ها نوشیدن می کنند. در سوئد، نوشیدن قهوه از طریق یک سنت به اسم فیکا -...