سالانه درخواست های بسیار زیادی از سرتاسر جهان برای مهاجرت و اقامت سوئد به سفارت های این کشور به ویژه در ایران ارسال می شود. اقامت سوئد باعث می شود تا افراد دسترسی عالی به امکانات زندگی در این کشور را داشته باشند. مردم سوئد از استانداردهای بالای زندگی در کشور خود برخوردارند که ناشی از ثبات سیاسی و اقتصادی این کشور است. علاوه بر این، توجه بسیار زیاد به حقوق شهروندی و آزادی های مدنی و مبارزه جدی با تبعیض از هر نوع از ویژگی های جذاب اقامت سوئد برای مهاجران است.

مزایای اقامت سوئد چیست؟

سیستم درمان سوئد: شهروندان سوئدی و افرادی که اقامت سوئد را به صورت قانونی دارند، به یکی از بهترین و پیشرفته ترین سیستم های درمان جهان دسترسی دارند. در این کشور بیشتر خدمات درمانی با کیفیت بالا، هزینه کم یا ناچیز انجام می شود.

برابری اجتماعی در سوئد: مطابق قانون سوئد، تمام افراد از هر نژاد و جنسیت یا دین و گرایش در این کشور با هم برابر هستند. این کشور یکی از کشورهای بسیار فعال در زمینه حقوق اجتماعی و فردی شهروندان و افراد دارای اقامت سوئد است. این حقوق شامل دسترسی برابر به فرصت در زمینه های مالی، تحصیلی، شغلی کاری و سلامتی است. دولت و جامعه سوئد به شدت از تساوی حقوق زن و مرد دفاع می کند و قوانین سختگیرانه ای در این مورد وضع کرده است. علاوه بر این، حقوق کودکان در خانواده، مدرسه و جامعه به شدت مورد توجه قرار می گیرد.

حمایت بیمه: تمام شهروندان و افراد دارای اقامت سوئد دارای بیمه های مختلفی هستند که در طول مدت زندگی آنها به بهترین شکل از آنها حمایت می کنند. علاوه بر بیمه های سلامت و عمر، بیمه های مربوط به قراردادهای کاری مانند بیمه تامین اجتماعی نیز به افراد تعلق می گیرد. بیمه های کارآمد و قدرتمند در سوئد از اجزای جدانشدنی زندگی در سوئد است.

سرعت اینترنت در سوئد: زندگی در سوئد به شما دسترسی به یکی از پرسرعت ترین شبکه های اینترنت جهان را می دهد. تقریبا ۹۴ درصد از مردم سوئد از اینترنت استفاده می کنند. سرعت اینترنت به طور متوسط در سوئد ۸۰ مگابایت بر ثانیه است.

خدمات اجتماعی در سوئد: در سوئد میزان مالیات از سایر کشورها بیشتر است اما تاثیر آن در زندگی مردم بسیار زیاد است. دولت سوئد با پشتوانه مالیات، خدمات اجتماعی بسیاری را به شهروندان و افراد دارای اقامت سوئد به صورت قانونی ارائه می کند. تحصیل رایگان، حمل و نقل عمومی و سیستم درمان از نمونه این خدمات هستند.

ثبات اقتصادی و سیاسی سوئد: سوئد یکی از کشورهای کم حاشیه و باثبات سیاسی و اقتصادی در اتحادیه اروپاست و از قدرت های اقتصادی آن به شمار می روند. به همین دلیل، رونق کسب و کار در این کشور بالاست و افرادی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند، به خوبی می توانند رشد کسب و کار و درآمد بسیار خوبی را تجربه کنند.

دسترسی بالا: با داشتن اقامت سوئد، دسترسی آسانی با حدود ۱۷۰ کشور دنیا خواهید داشت. این کشور عضو منطقه شنگن است و با داشتن اقامت آن، می توان به آسانی در این منطقه جابجا شد. علاوه بر این، از سوئد می توان به راحتی به بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی، مرکزی و کمربند اطراف قاره آفریقا مسافرت کرد.

زندگی در سوئد

برای دریافت مجوزهای لازم برای زندگی در سوئد باید مراحل مختلفی را پشت سر گذاشت. اولین مرحله اخذ مجوز اقامت سوئد از سفارت این کشور است و اولین قدم برای اخذ این مجوز مشخص کردن هدف خود از اقامت سوئد است. آیا قصد کار یا سرمایه گذاری در سوئد را دارید یا میخواهید در دانشگاه های سوئد تحصیل نمایید. پس از مشخص کردن هدف خود، می توانید به راحتی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در خصوص اقامت سوئد به طور کامل در اختیار شما قرار دهند.

روش های دریافت اقامت سوئد چیست؟

یکی از مهمترین موضوعات در خصوص اقامت سوئد، قانونی بودن آن و استفاده از روش های قانونی است. ورود به سوئد یا کار در آن اگر قانونی نباشد، هیچ مزیتی را با خود به همراه نخواهد داشت. دریافت اقامت سوئد می تواند به روش های مختلفی انجام شود. اقامت سوئد از طریق کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و ازدواج ممکن است. نوع درخواست اقامت هر متقاضی نیازمند گذراندن مسیر متفاوتی است. بیشتر فرآیندهای دریافت اقامت سوئد در وب سایت رسمی اداره مهاجرت این کشور به صورت الکترونیک انجام می شود. اسناد و مدارک شما باید توسط دارالترجمه رسمی به سوئدی یا انگلیسی ترجمه شده باشد و همیشه باید نسخه اصل اسناد را هم ارائه دهید.

کارت شناسایی سوئد

پس از آنکه مجوز اقامت خود را با موفقیت دریافت نمودید، باید برای دریافت کارت شناسایی سوئدی خود اقدام نمایید. از آنجا که در سوئد پرداخت مالیات از اهمیت بسیاری برخوردار است و دریافت بسیاری از خدمات اجتماعی منوط به پرداخت مالیات است، باید از طریق اداره مالیات سوئد برای دریافت کارت شناسایی اتباع خارجی اقدام نمایید. این کارت به معنای تضمین دسترسی افراد به خدمات مختلف مانند بیمه، خدمات اداری، افتتاح حساب بانکی و خدمات مشابه آن است. روی این کارت، شماره شناسایی شما عنوان شده است که به آن Personnumber می گویند.

پس از دریافت این کارت، باید برای بیمه اجتماعی سوئد اقدام نمایید، البته اگر اقامت سوئد را به صورت دائم یا بلند مدت دارید و دانشجو نیستید. داشتن این بیمه دسترسی شما به خدمات درمانی و موضوعات مربوط به مرخصی های کاری و طی دوره درمان یا مراقبت از فرزند را شامل می شود.

اما مهمترین اقدام پس از بیمه، دریافت کارت اقامت identitetskort است. این کارت، کارت شناسایی اصلی محسوب می شود و برای خدمات مختلف یا جابجایی در سوئد یا خارج از آن به این کارت همیشه نیاز خواهید داشت. پس منطقی ترین کار این است که هرچه زودتر برای دریافت این کارت اقدام نمایید.

اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های اخذ اقامت سوئد سرمایه گذاری در این کشور است. برای این کار لازم است نسبت به ثبت شرکت در سوئد اقدام نمایید یا کل یا بخشی از سهام یک شرکت را خریداری کنید. حداقل این مبلغ ۱۰۰ هزار یورو است. پیش از انجام هرگونه سرمایه گذاری لازم است مجوز اقامت سوئد را دریافت نمایید. شما می توانید از کشور خود یا هر کشور دیگری خارج از سوئد که در آن زندگی می کنید درخواست اقامت دهید. دولت سوئد برای صدور مجوز اقامت برای افرادی که قصد اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری با تشکیل شرکت را دارند، شروطی تعیین کرده است. علاوه بر داشتن مدارک هویتی معتبر مانند گذرنامه، سرمایه گذار باید بتواند تخصص و تجربه خود را در صنعت اثبات کند و با داشتن یک طرح تجاری حرفه ای و اسناد مالی لازم، از کسب و کار پیشنهادی خود دفاع نماید.

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در سوئد خرید یک کسب و کار آماده در این کشور است. این کار بسیار ساده تر از راه اندازی یک کسب و کار جدید است. می توانید کسب و کار مورد نظر خود را مشخص کنید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

با دادن یک وکالت نامه به یک وکیل مهاجرتی ماهر و مجرب می توانید این فرآیند را برای خود کوتاه و آسان نمایید. وکیل می تواند کارها را به نحوی به پیش ببرد که با مشکلات ریجکت ویزا روبرو نشوید. وکالت نامه باید امضا شده باشد و نسخه اصل آن به اداره مهاجرت سوئد ارائه گردد.

اقامت سوئد از طریق کار

افرادی که علاقه دارند اقامت سوئد را از طریق کاری به دست آورند، می توانند به دنبال کارفرمایی باشند که نیازمند تخصص آنهاست. یکی از قوانین کشورهای اروپایی در زمینه کار افراد خارجی این است که آگهی کار آنها باید به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا منتشر شود تا ابتدا شانس دریافت شغل به شهروندان اروپایی برسد. در صورتی که هیچ گزینه مناسبی پیدا نشود، کارفرما می تواند از خارج از اتحادیه اروپا برای جذب نیروی کار اقدام کند. اما در مورد سوئد این مدت تنها ۱۰ روز است و شانس بسیار بیشتری برای نیروی کار خارجی وجود دارد.

یکی از بهترین گزینه ها برای یافتن فرصت های کاری در سوئد استفاده از موسسات کاریابی بین المللی است که با بسیاری از کارفرمایان یا موسسات همکار خود در سوئد یا دیگر نقاط جهان در ارتباط هستند. آنها می توانند به راحتی بهترین اطلاعات و فرصت های شغلی در سوئد را به شما معرفی کنند و در پیمودن این راه به شما کمک های لازم را ارائه دهند.

اقامت سوئد از طریق ازدواج

مطابق قانون شهروندی و مهاجرت سوئد، ازدواج با یک شهروند یا فرد دارای اقامت دائم سوئد نیز می تواند منجر به اخذ اقامت سوئد شود. مهمترین مواردی که افراد برای اخذ اقامت سوئد از این روش نیاز دارند اثبات حقیقی بودن ازدواج و امکان حمایت همسر سوئدی از همسر ایرانی خود به شکل مناسب است. علاوه بر این، همسر سوئدی باید در خصوص بیمه همسر ایرانی اقدامات لازم را انجام دهد.

پس از تکمیل مدارک و ارائه آنها به سفارت سوئد، متقاضی باید برای مصاحبه با مسئولین صدور ویزا آماده شود. در این مصاحبه، متقاضی (و فرزند در صورت وجود) باید حاضر شوند و به پرسش های مختلف پاسخ کامل بدهند. در صورت پذیرش، ویزایی برای اقامت سوئد صادر می شود که شخص می تواند با آن به سوئد برود.

در صورت رعایت کردن تمام شرایط و موارد قانونی مانند اثبات زندگی مشترک واقعی و ادغام با جامعه سوئد می توان طی مدت مشخص شده برای دریافت شهروندی سوئد اقدام نمود.

خدمات ما

گروه تخصصی کارشناسان و وکلای VIP Group در دفاتر تهران و سوئد آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه اطلاعات، راهکارها و مشاوره رایگان جهت اخذ اقامت سوئد هستند. با ما تماس بگیرید تا از بهترین گزینه های ممکن برای اقامت سوئد آگاه شوید. کارشناسان و وکلای ما در تمام مسیر اخذ اقامت سوئد از مشاوره های اولیه تا تکمیل مدارک و دریافت ویزا در کنار شما هستند.

مطالب مرتبط

بدون تصویر
خرید ملک در سوئد
خرید ملک در سوئد خرید ملک در سوئد یکی از سریع ترین راه های سرمایه گذاری در این کشور است. برای خرید ملک در سوئد هیچ محدودیتی برای افراد خارجی...
بدون تصویر
مهاجرت به سوئد
مهاجرت به سوئد درخواست های بسیار زیادی در سال از سرتاسر جهان برای مهاجرت به سوئد به سفارت های این کشور ارسال می شود. سوئد پرجمعیت ترین کشور در منطقه...